‘Yenilenebilir enerjide bireysel katılım rekoru’

Ağaoğlu Şirketler Grubu’na bağlı Tatlıpınar Enerji’nin 10-11 Ağustos tarihlerinde gerçekleşen talep toplama süreci sona erdi. Şirketten yapılan açıklamada, “Şirketin halka arzına yoğun ilgi gelirken, 2 milyon 355 bin 601 bireysel başvuru gerçekleşti. Bu sayı ile yenilenebilir enerjide tüm zamanların bireysel katılım rekoru kırıldı” denildi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Burak Kutluğ, “Tatlıpınar Enerji’nin halka arzı ile kurumsallaşma yolunda önemli bir adım attık. Bunu bir başlangıç olarak görüyoruz. Ağaoğlu Grubu olarak ilerleyen süreçte yeni halka arzlar ve SPK enstrümanlarına girmek konusunda planlarımız var” dedi.

Mevcut ödenmiş sermayesi 245.4 milyon TL olan Tatlıpınar Enerji’nin 35 milyon 100 bin adet payı sermaye artırımı, 35 milyon 100 bin adet payı ise ortak satışı olmak üzere toplamda 70 milyon 200 bin adet pay olacak şekilde yüzde 25.03’ü halka arz edildi. Vakıf Yatırım ve İnfo Yatırım eş liderliğindeki konsorsiyum aracılığıyla gerçekleştirilen halka arzın büyüklüğü ise 1 milyar 579 milyon 500 bin TL olarak gerçekleşti.

Yapılan açıklamaya göre Tatlıpınar Enerji’nin halka arzına, yurt içi bireysel yatırımcılar tahsisat tutarının yaklaşık 3.3 katı, yurt içi kurumsal yatırımcılar tahsisat tutarının yaklaşık 9.5 katı, yurt dışı kurumsal yatırımcılar tahsisat tutarının 2.4 katı olmak üzere toplamda 4 kat filtrelenmemiş talep geldi.

'Sektöre yatırımımız 550 milyon dolar’

Tatlıpınar Enerji ile kurumsallaşma yolunda önemli bir adım attıklarını belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Burak Kutluğ, “Yatırımcılardan yoğun bir talep aldık. 2 milyon 355 bin 601 bireysel yatırımcı, şirketimize ilgi gösterdi. Bu sayı ile yenilenebilir enerjide tüm zamanların talep rekoru kırıldı. Bundan sonraki süreçte öncelikli olarak yatırımlarımızı tamamlayarak yatırımcılara güzel haberler vermek istiyoruz. Gayrimenkulün yanı sıra yenilenebilir enerji sektörünün de büyük oyuncularından biriyiz, sektöre bugüne kadar 550 milyon dolarlık yatırım yaptık. Geliştirdiğimiz projelerin toplam kurulu gücü 637 MW’a ulaştı. Gayrimenkul sektöründe oluşturduğumuz güveni, borsa yatırımcısı tarafında da sağlamak en öncelikli hedeflerimizden biri” dedi.

 

İlgili Haber


https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/yenilenebilir-enerjide-bireysel-katilim-rekoru-6991082

www.milliyet.com.tr